Dilekçe nasıl yazılır? – Dilekçe Örnekleri


Dilekçe, resmi kurumlara bir dilekte, istekte veya şikayette bulunmak için yazılan imzalı, tarihli bir mektuptur. Genellikle resmi kurumlara gittiğimizde orada çalışanlardan “Bu konuda dilekçe yazıp bize veriniz.” sözüyle çok karşılaşırız. Bu konumuzda dilekçe yazılmasını ve dilekçe yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

İlkokulda Türkçe derslerinde dilekçenin nasıl yazıldığı anlatılmaktadır. Geçen zaman zarfında dilekçenin nasıl yazıldığı unutulmakta, bir süre sonra dilekçenin nasıl yazıldığı bilinmemektedir. Hatta çoğu devlet kurumunun yakınlarında ücret karşılığı dilekçe yazmak için bekleyenler vardır.

Dilekçe 5 temel unsurdan oluşmaktadır. Bunlar başlık, istek(şikayet),saygı-arz,tarih – ad soyad – imza ve adres kısmıdır.

1- Başlık : Başlık kısmı, dilekçeyi yazacağımız istek veya şikayette bulunacağımız ilgili kurumun isminin yazılacağı bölümdür. Örneğin; Bursa İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ankara Atatürk İlköğretim Okulu vb..

2-İstek & Şikayet : Bu kısımda, dilekçeyi yazma nedenimizden bahsetmeliyiz. Kısa ve öz cümlelerle ihtiyacımızı gerekli tüm bilgilerle birlikte anlatmamız gerekiyor. Örneğin; okula dilekçe yazıyorsak, içeriğinde okul numaramızı, bir kuruma dilekçe yazıyorsak içeriğinde kurum ile olan ilişkimizi mutlak belirtmeliyiz.

3- Saygı veya Arz : Bu bölüm her dilekçenin olmazsa olmazıdır. İstek veya şikayetimizi belirttiğimiz bölümün altına paragraf açarak  “Gereğinin yapılmasını arz ederim.” cümlesi eklenir. Bu her dilekçenin değişmez ve klasik öğesidir.

4- Tarih/Ad Soyad/İmza:Bu bölüm dilekçenin sağ alt kısmına eklenmelidir. Önce tarihi, altına isminizi soyisminizi ve onun da altına imzanızı atmanız gerekmektedir. Yoksa dilekçeniz kesinlikle geçersiz sayılır ve işleme alınmaz.

5- Adres:Dilekçede adresimizi sol alt kısıma eklemeliyiz. En çok yapılan hata dilekçelerde adres yazımının unutulmasıdır. Adres belirtilmemiş dilekçenin sonucu bizlere ulaşmaz.

6- Ek(Opsiyonel):Bazı kurumlara dilekçe yazdığımızda dilekçemize gerekli belgeler eklemek zorunda kalırız. Örneğin vize dilekçesinde; vize talep formu, kimlik fotokopisi, tapular vs. bu belgeleri ek veya ekler adı verilen yerde bahsederiz.

Dilekçe, çizgisiz, temiz bir A4 kağıdına; siyah ya da lacivert tükenmez ya da dolma kalemle yazılmalıdır. Dilekçelerde mutlaka kağıdın üstlerinden ve yanlarından boşluklar bırakılmalıdır.

Dilekçe Örnekleri

Okul Müdürlüğüne Dilekçe Örneği
Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçe Örneği

İstifa Dilekçesi Örneği
Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi Dilekçesi Örneği
Boşanma Dilekçesi Örneği

Revisions

Tags: , , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Dilekçe Örneği – MEB’e Dilekçe Yazmak İçin Örnekler | İnternetteki Bilgi Arşiviniz.. - 19 Kasım 2012

    [...] nasıl yazıldığını ve diğer dilekçe örnekleri için buraya [...]

  2. İşten Ayrılma – İstifa Dilekçesi Örneği | İnternetteki Bilgi Arşiviniz.. - 08 Ocak 2013

    [...] Dilekçe nasıl yazılır? Diğer Dilekçe Örnekleri [...]

  3. Sosyal Güvenlik Kurumu Dilekçe Örneği | İnternetteki Bilgi Arşiviniz.. - 31 Ocak 2013

    [...] Nasıl Dilekçe yazılır öğrenmek için buraya tıklayınız [...]

Bir Cevap Yazın