Baklava şerbeti nasıl hazırlanır?


Baklava şerbeti ne kadar kaynatılır,Baklava nasıl şerbetlenir?,Baklava şerbeti ölçüsü,Tatlı şerbeti nasıl yapılır ölçüsü

Bayrama az zaman kala evde baklava yapma telaşı başlamıştır. Bir önceki konumuzda baklava hamurunun nasıl hazırlandığını anlatmıştık. Bu konumuzda baklavanın şerbetinin tarifini yapacağız. Baklava şerbeti için öncelikle 1.5 litre suyu bir tencereye koyun. 3 kg şeker ve çeyrek parça limonu tencereye ilave edin. Bu karışımı orta dereceli ateşe bırakıp karıştırınız.

Şeker eriyene kadar karıştırıp, daha sonra kaynamaya bırakın. Kaynayınca limonu içinden çıkararak baklavanın üstüne dökünüz. Şerbet yaparken tencereye limon atmanın nedeni ise, şerbetin şekerlenmemesi içindir.

Baklava nasıl şerbetlenir?

Hazırlanmış şurup(şerbet) ile baklavanın fırından çıkarınca bir kepçe ile şerbeti baklavaya dökünüz. Şeker fazla gelirse süzebilirsiniz fakat az geldiğinde tekrar şurup eklemeye kalkarsanz şekerlenme olur. Baklavayı şerbetlemedeki püf nokta, şerbetin ve baklavanın ikisinin de sıcak olduğu anda şerbetlenme işleminin yapılmasıdır.

Benzer Konular;

  1. Baklava için hamur nasıl mayalanır?
  2. Baklava şerbeti nasıl hazırlanır?

Revisions

Tags: , , ,

One Response to “Baklava şerbeti nasıl hazırlanır?”

  1. Dilek ATALAR 04 Şubat 2013 at 15:32 #

    Tarifiniz gerçekten çok güzel ancak ben bunu kırk yıl uğraşsam yapamam:) Benim durumumdaki arkadaşlara tavsiyem hazır online baklava sipariş etmeleri. Hemde Gaziantep’ten. Gurme Market diye bir site var, İmam Çağdaş mı dersin, Güllüoğlu mu dersin, Koçak Baklava mı dersin hepsi var sitede. Gurme ürünlerinin sergilendiği sitede yöresel ve organik ürünlerin internet üzerinden satışı yapılıyor. Müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar, ortalama 2-3 gün içinde siparişiniz elinizde oluyor. Yani benden tam puan aldı. Eşim çok beğendi, hala benim yaptığımı sanıyor :)

Bir Cevap Yazın